Jakie efekty dają ćwiczenia mięśni Kegla?

Mięśnie Kegla to potoczna nazwa mięśni dna miednicy, których osłabienie wpływa na nietrzymanie moczu, kału oraz obniżenie narządów rodnych. W jaki sposób należy ćwiczyć mięśnie dna miednicy, by długo cieszyć się zdrowiem?

Mięśnie Kegla – co to jest?

Mięśnie dna miednicy wzięły swoją nazwę od lekarza Arnolda Henry’ego Kegla, który w latach 50-tych zajął się ich badaniem. Są to mięśnie, których istnienia kobiety często sobie nie uświadamiają, gdyż są ukryte głęboko wewnątrz ciała. Znajdują się one na samym dole miednicy. Ich zadaniem jest wsparcie organów wewnętrznych takich jak pęcherz moczowy, odbytnica, kanał odbytu i narządy rodne. Odgrywają one również bardzo ważną rolę w czasie ciąży i w trakcie porodu. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do ich uszkodzenia, które może być dla kobiety fatalne w skutkach.

Osłabione mięśnie dnia miednicy powodują, że kobieta nie jest w stanie utrzymać moczu oraz kału. Skutkiem słabych mięśni Kegla może być obniżenie narządów rodnych. W czasie ciąży może pojawić się przedwczesne rozwarcie, które jest niebezpieczne dla dziecka.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla należy rozpocząć jak najwcześniej. Ważne jest to przede wszystkim dla kobiet planujących macierzyństwo. Mocne mięśnie dna miednicy pomogą uniknąć żylaków odbytu, pozwolą uniknąć nietrzymania moczu oraz kału, zmniejszą ryzyko nacięcia krocza, a także poprawią jakość życia intymnego.

Ćwiczenia mięśni Kegla nie są trudne. Ich zaletą jest to, że można je wykonywać w każdym miejscu. Siedząc w pracy przy biurku czy w autobusie. Ćwiczenie polega na napinaniu i luzowaniu mięśni. Mięśnie w napięciu trzeba utrzymać przez kilka sekund.

Kolejne ćwiczenie mięśni dna miednicy należy wykonać na leżąco. Lewą nogę należy ugiąć i oprzeć o ścianę, prawą położyć wyprostowaną na podłodze. Lewą nogę powoli prostujemy przesuwając pietę w górę po ścianie. Palce stopy należy skierować na siebie. Ćwiczenie należy zakończyć, gdy poczujemy delikatny dyskomfort. Ćwiczenie należy powtórzyć 5-10 razy na każdą nogę.

Kolejne ćwiczenie również należy wykonać na leżąco. Ręce wzdłuż tułowia, kolana ugięte. Napinamy mięśnie brzucha „przyklejając” pępek do kręgosłupa. Ruch zatrzymujemy na kilka sekund. Powtarzamy ćwiczenie 5-10 razy.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =