Syndromy odstawienia alkoholu – jak je rozpoznać?

Alkoholizm jest chorobą, która niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne. Osoba uzależniona nie radzi sobie z problemami i ucieka w alkohol. Przez to cierpi także cała rodzina. Jak uzależnia alkohol i jakie są syndromy jego odstawienia?

Uzależnienie ad alkoholu – jak do niego dochodzi?

Alkohol u wielu osób kojarzy się z lekkim stanem. Człowiek po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu czuje się bardziej rozluźniony i weselszy. W konsekwencji wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić życia w normalnej rzeczywistości. Z medycznego punktu widzenia niektóre osoby mają genetyczne predyspozycje do rozwijania się choroby alkoholowej. Do tego bardzo istotny wpływ ma czynnik środowiskowy. Przyczyną uzależniania bardzo często są problemy psychologiczne. Alkohol u takich osób stanowi mechanizm obronny. Spożywając napoje wysokoprocentowe, zapominają o problemach i odsuwają je na bok, nie bacząc na konsekwencje. Każda osoba uzależnia się inaczej. Jedni znacznie szybciej niż drudzy. Czasami ktoś spożywa alkohol przez całe życie, ale w takich ilościach, że radzi sobie spokojnie z obowiązkami domowymi i zawodowymi, a jego stan zdrowia się nie pogarsza. Niektóre osoby w bardzo krótkim czasie popadają w ciąg alkoholowy, który zupełnie wyniszcza ich organizm.

Syndrom odstawienia alkoholu

Osoba, która rozpoczyna terapię lub samodzielnie postanawia skończyć z piciem, może doświadczyć alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Syndrom odstawienia alkoholu zauważalny jest w różnym nasileniu. Są to stany trwające od kilku godzin do nawet kilku dni. W przypadku syndromu trwającego ponad 10 dni wymagana jest hospitalizacja, gdyż może dojść do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Jakie są podstawowe objawy odstawienia alkoholu? Przede wszystkim dochodzi do drżenia rąk, powiek i języka. Osoba uzależniona mocno zaczyna się pocić i ma bardzo często nudności i wymioty. Może również dojść do tachykardii oraz podwyższenia ciśnienia tętniczego. Ogólne samopoczucie znacznie się pogarsza, człowiek jest osłabiony i ma silne bóle głowy połączone z bezsennością, lękiem i niepokojem. Jest także wrażliwy na światło oraz dźwięki. W ciężkich przypadkach może dojść do omamów wzrokowych, słuchowych i dotykowych, a czasami nawet do zachowań agresywnych lub autoagresywnych.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 8 =