Dzięki temu uchronisz swoją firmę przed RODO!

Dzięki temu uchronisz swoją firmę przed RODO!

Jak wiadomo zadaniem dysków twardych jest przechowywanie różnych informacji. Należy jednak wiedzieć, że coraz częściej będą to informacje zarówno prywatne, jak i firmowe. Rekomendowana jest zatem ich ochrona wszelkimi możliwymi sposobami.

Co powinno się jednak zrobić w przypadku ewentualnej odsprzedaży dysku, wyrzucenia czy oddania do naprawy firmie zewnętrznej?

Poufne informacje, jak wiadomo mogą w takiej sytuacji trafić w niepowołane ręce. Obawiać się powinny przede wszystkim przedsiębiorstwa, które mogą stracić informacje o strategicznym charakterze. W celu rozwiązania tego problemu najlepszą opcją będzie trwałe kasowanie danych z dysku. Niewłaściwe będą jednak tradycyjne metody związane z wymazywaniem danych, ponieważ dają tylko i wyłącznie fałszywe wrażenie bezpieczeństwa. Jedyną skuteczną metodą, która będzie w stanie wymazać dane z dysku twardego będzie demagnetyzacja.

Jak to działa?

Demagnetyzacja jest procesem wykonywanym dzięki urządzeniu, które nazywa się demagnetyzer. Urządzenie wytwarza bowiem impuls elektromagnetyczny lub bardzo silne pole magnetyczne. Warto mieć również świadomość, że wspomniany demagnetyzer może również poradzić sobie z nośnikami danych charakteryzujących się bardzo wysokim współczynnikiem koercji.

Bardzo istotny jest fakt, iż wymazywanie danych nie będzie obejmowało tylko i wyłącznie danych znajdujących się na dysku, ale również fabrycznie utworzone ścieżki zapisu, dane użytkownika, dane systemowe czy sposoby zapisu danych. Oznacza to tym samym, że dokonanie usunięcia danych przez omawiany demagnetyzer będzie skuteczne.

Warto także zdawać sobie sprawę, że najbardziej nowoczesne demagnetyzery są w zupełności bezpieczne dla wszystkich osób, które znajdują się w pobliżu. Proces demagnetyzacji odbywa się bowiem w specjalnej komorze.

Demagnetyzacja nośnika danych daje przedsiębiorcom całkowitą pewność, że wszystkie dane będą usunięte w sposób całkowity.

Przedsiębiorstwa lub osoby, które byłyby zainteresowane zakupem demagnetyzera powinny zapoznać się z ofertą firmy ProDevice.

Co grozi firmie, która nie chroni danych wrażliwych?

Należy zdawać sobie sprawę, że konsekwencje, jakie grożą firmom, które nie dbają o ochronę danych wrażliwych to nie tylko ewentualne nawet wielomilionowe kary pieniężne, które będą nakładane przez organ nadzoru. Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że naruszenie ochrony danych osobowych może nieść za sobą również inne bardzo poważne skutki, do których należy koniecznie zaliczyć obowiązek zapłacenia odszkodowania. Ponadto w określonych przypadkach konsekwencją może być nawet odpowiedzialność karna. Warto także wiedzieć, że o wysokości kar za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych będą decydowały krajowe organy ochrony danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × three =